اخبار حوزه C4I

ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه

ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به آقای روحانی رئیس‌جمهور، سیاست‌های کلی برنامه‌ی ششم توسعه را ابلاغ کردند.
این سیاست‌های کلی بر پایه‌ی محورهای سه‌گانه‌ی «اقتصاد مقاومتی»، «پیشتازی در عرصه‌ی علم و فناوری» و «تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی» و با درنظرگرفتن واقعیت‌های موجود در صحنه‌ی داخلی و خارجی تنظیم شده است تا با تحقق اهداف برنامه‌ی ششم، به ارائه‌ی الگوی برآمده از تفکر اسلامی در زمینه‌ی پیشرفت که به‌کلّی مستقل از نظام سرمایه‌داری جهانی است، کمک کند.

ساخت مسیریاب بومی برای امنیت زیرساختهای حیاتی توسط محققان ایرانی

به گزارش خبرنگار مهر، مسیریاب یا روتر (Router)‏ دستگاه رایانه‌ای است که بسته‌های اطلاعاتی و داده را روی یک شبکه به هم پیوسته برای رسیدن به یک مقصد، هدایت می‌کند؛ این دستگاه یکی از مهمترین تجهیزات در شبکه‌های کامپیوتری بزرگ و به خصوص شبکه‌های دیتای صنعتی، محسوب می شود.

برج مراقبت ترافیک هوایی کنترل از راه دور

 

 

 

راهکار جدید ردیابی مجرمین

شلیک دارت های مجهز به GPS ،‌ راهکار جدید پلیس آمریکا برای ردیابی مجرمین  

بیشتر شبیه فیلم های هالیوودی است. در حالیکه صدای جیغ لاستیک ها خیابان را پر کرده، خودروی مظنون به سرعت از کنار خودروی پلیس عبور می کند؛ اما افسر پلیس به جای آغاز تعقیب و گریز و به خطر انداختن جان سایر شهروندان، یک رد یاب GPS را به سمت خودوری مظنون شلیک می کند.

با چسبیدن ردیاب به بدنه اتومبیل، پلیس می تواند به راحتی هر لحظه از مکان خودروی وی مطلع شده و در صورت لزوم با بستن مسیر در یک مکان مناسب مظنون را به دام بیاندازد.

پرداخت آنلاین با سامانه تشخیص چهره

خریداران چینی به زودی فناوری جدیدی را به کار می گیرند که از سامانه تشخیص چهره برای پرداخت آنلاین استفاده می کند

به گزارش   ایرنا از خبرگزاری شینهوا، کارشناسان شرکت تجارت الکترونیکی چین موسوم به 'علی بابا' با اضافه کردن سامانه تشخیص چهره به قسمت پرداخت‌های الکترونیکی علی پی (AliPay) این شرکت، تحولی در این بخش از سایت ایجاد کرده اند تا خریداران دیگر نیاز به حفظ کردن شناسه کاربری و پسوورد خود نداشته باشند و تنها با اندکی صبر، بتوانند پس از تأیید شدن چهره خود توسط این سامانه، از حساب متصل به این بخش از سایت مبلغ موردنظر را از حساب خود پرداخت کنند.

رونمایی از " نما "

      سامانه جایگاه علم، فناوری و نوآوری در جهان (نما) ظهر امروز در جلسه کمیسیون های دائمی شورای عتف در وزارت علوم با حضور وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم رونمایی شد.

     این سامانه با هدف شناسایی، توصیف و گزارش صحیح و روزآمد جایگاه کشور در شاخص های کلیدی جهانی علم و فناوری راه اندازی شده است و در حال حاضر،  ۷۴ شاخص در آن وجود دارد که قرار است این شاخص ها در سال آینده به ۹۰ شاخص افزایش یابد.

    در این سامانه تمامی شاخص های علم و فناوری جهان از سال ۲۰۰۰ تاکنون بارگذاری شده است.

دارایی‌های واقعی در معرض حملات مجازی

در دنیای امروز، حتی زیرساخت‌های حیاتی مانند سیستم‌های حمل‌ونقل، مالی و تأسیسات نیز از حملات سایبری در امان نیستند.Image result

تخریب پهپادهای دشمن با سامانه لیزری

 ماموریت سامانه تخریب لیزری نزاجا، تخریب بدنه پهپاد مهاجم در فاصله یک کیلومتری است.

پهپادها ، یکی از تهدیدات نوین  هستند که در حوزه‌های مختلفی چون جمع آوری اطلاعات و تخریب بکار گرفته می شوند و مقابله با آنها از موضوعات مهم در بحث دفاع است.

در همین راستا سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش دستاورد جدیدی را به نمایش گذاشته است که «سامانه تخریب لیزر» نام دارد.

ماموریت این سامانه تخریب بدنه پهپاد مهاجم در فاصله یک کیلومتری است و  می‌تواند قسمت‌های حساس پهپاد مثل بالک‌ها را برای برهم زدن تعادل آن تخریب کند.

جهانی امن تر با پهپادهای مین یاب

مسعود حسنی ، طراح و کارآفرین افعانی امیدوار است بتواند ظرف ۱۰ سال کلیه مین های زمینی کارگذاشته شده که به نظر وی حدود ۱۰۰ میلیون عدد است شناسایی و از کار بیندازد . او چند سال قبل وسیله گوی مانندسبکی ساخته بود که با توجه به سبکی و حجم آن توسط باد جابجا شده و از طریق جی پی اس و تجهیزات دیگر ، مین های کارگذاشته شده را شناسایی و موقعیت آن را برای خنثی سازی یا انفجار مخابره می کرد .  

زنگنه: برای مهار آتش فرمانده نداریم

بزرگترین حادثه تاریخ پتروشیمی؛

پتروشیمی بوعلی در آتش سوخت  زنگنه: برای مهار آتش فرمانده نداریم

با گذشت بیش از ۳۶ ساعت از وقوع آتش سوزی پتروشیمی بوعلی و خسارت ۲۰۰ میلیون دلاری این حادثه، وزیر نفت اعلام کرد: برای مدیریت بحران این حادثه یک فرمانده متخصص و کاردان نداریم.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - اخبار حوزه C4I