هواپیمای عمود پرواز XTI ( همراه با فیلم )

شرکت هواپیما سازی XTI  با تجمیع  قابلیت پرواز عمودی مانند بالگرد بدون نیاز به باند و سرعت و محدوده برد مانند هواپیما ، پرنده عمود پروازی با توانمندی های ویژه تولید کرده است  .

هواپیمای سه موتوره TriFan 600 با ظرفیت حمل ۵ سرنشین و قابلیت فرود و برخاست به صورت عمودی قابلیت بی سابقه حمل و نقل خانه به خانه  یا فرودگاه به فرودگاه را ب سرنشینان می دهد . طراحی جدید این هواپیما آن را قادر به پرواز در ارتفاع بالا و سرعت بیشتر از دیگر هواپیماهای جت تجاری و نیز طی نمودن فاصله بیشتر در زمان کمتر می نماید .

حداکثر سرعت آن ۴۰۰ مایل بر ساعت با حداکثر ارتفاع ۳۰۰۰۰ پایی و برد ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ مایل ( بسته به نوع پرواز و میزان بار ) با زمان رسیدن به حداکثر ارتفاع در ۱۱ دقیقه و زمان ریدن به حداکثر سرع ۹۰ ثانیه می باشد .

باتوجه به  ساختار ویژه داخلی آن می توان از آن فضا بعنوان آمبولانس هوایی استفاده و پرسنل درمانی نیز از سه صندلی استفاده نمایند . در حالت معمولی نیز می توان از فضای داخلی و دکوراسیون لوکس آن بهره گرفت .

نکته جالب توجه آن است که این هواپیما از فناوریهای جدید ونوظهور استفاده نکرده بلکه فناوریهای موجود را به روشی خلاقانه به کار گرفته است که باعث کاهش  ریسکهای احتمالی و نیز تولید و گرفتن مجوزهای لازم می شود .

استفاده از سه موتور هدایت شده و تغییر جهت آن نسبت به زمین باعث می شود هواپیما ظرف چند ثانیه از زمین برخاسته و تنها طی ۹۰ ثانیه به سرعت ثابت خود رسیده ومانند هواپیماهای معمولی روی بالهای خود حرکت نموده و در انتها با حرکت معکوسی که انجام می دهد ( موتورها نسبت به زمین عمودی می شوند ) به صورت عمودی مانند یک بالگرد روی زمین فرود می آید .

این قابلیتهای ویژه که در هیچ هواپیمای دیگری وجود ندارد باعث صرفه خویی هزاران ساعت فعالیت در طول سال می شود .

برای اطلاعات بیشتر درخواست می شود فیلم کوتاه پیوست را ملاحظه فرمایید .